Go to Top

Lider poszukiwany …

DNA Lidera / Lider poszukiwany … / Małgorzata Tobiszewska 

 

Prawdziwych liderów poznaje się po … po czym właściwie się poznaje?

          Lider to ktoś wyjątkowy, to ktoś kto wywiera taki wpływ na zespół, że pójdą za nim w przysłowiowy ogień. Menadżerów są tysiące ale tylko nieliczni spośród nich są liderami. Menadżer zazwyczaj świetnie zarządza ale lider przerasta go o głowę, wywiera taki wpływ na ludzi, że potrafią na jego skinienie przenosić góry. Jak to robi? Po czym poznać lidera? Czym się wyróżnia? Czy w ogóle są pośród nas liderzy, czy tylko piszą o nich w mądrych książkach? Ja mam to szczęście, że w moim otoczeniu oprócz menadżerów spotykam również liderów. Dostrzegam ich po osiągnięciach ale również po sposobie działania. Zapytasz, po czym ich poznaję?

Ja czy My?

          W Radio Gdańsk poproszono mnie o skomentowanie wypowiedzi powracającego z Doliny Krzemowej prezesa startupu, gdzie firma przeprowadziła właśnie obiecujące rozmowy z inwestorami. Z uwagą wsłuchiwałam się więc w wypowiedź tego młodego człowieka. Gdy opowiadał o osiągnięciach firmy, to w jego wypowiedzi przebijała jedna prawidłowość. Cały czas mówił my zrobiliśmy, nasz zespół wynegocjował, my osiągnęliśmy, nasz zespół wymyślił itd. Pomyślałam wtedy, że wiem dlaczego ten zespół osiąga tak spektakularne sukcesy. Zarządza nimi nie zwykły menadżer ale prawdziwy lider. Podczas całej opowieści koncentrował się na wspólnych osiągnięciach, a nie promowaniu własnych. To nie było podyktowane skromnością, tylko świadome uznanie zasług innych ludzi. Docenianie osiągnięć poszczególnych członków zespołu powoduje ich większą motywację do podejmowania przez nich większych wysiłków i zaangażowania. Prosta rzecz ale jednak bardzo mało menadżerów o tym pamięta. A może nie dba?

Prośba o pomoc

          Spotkanie funkcyjnych członków organizacji od kilku lat zarządzanej przez osobę, która dokonała w tym czasie pozytywnej rewolucji. Organizacja rozrosła się, stała się rozpoznawalna i licząca w środowisku gospodarczym, wywiera znaczący wpływ w strukturze regionu, a przynależność do niej jest dobrowolna. Prezes przedstawia wizję kolejnych zmian, zbiera opinie, słucha, wyciąga wnioski i artykułuje swoje oczekiwania. Mówi o swoich planach dążeniach, potrzebach. Nie owija w bawełnę, tylko prosi o poparcie dla swoich poczynań. Ma plan, jasną wizję, przebija z niego pewność w słuszność głoszonych idei, wsłuchuje się w zdanie innych, wyciąga wnioski i prosi. Tak, właśnie prosi, jasno precyzuje swoje oczekiwania. Każdy wie czego ten człowiek oczekuje. Wierzy w dobre intencje ludzi i przesyła jasny komunikat, prosi o konkretne działanie, wsparcie, pomoc. W ten sposób motywuje do działania. Niby to proste, a jakie trudne. Czy Ty masz zaufanie do swojego zespołu i umiesz artykułować swoje potrzeby czy oczekiwania, umiesz prosić o konkretną pomoc?

Rozejrzyj się wokół siebie, poszukaj wśród menadżerów prawdziwych liderów, obserwuj w jaki sposób wywierają wpływ na otoczenie, ucz się od nich tych umiejętności. Wypracuj swój własny styl i zostań liderem!


Więcej artykułów z serii DNA Lidera


Małgorzata Tobiszewska

Małgorzata Tobiszewska – Instytut Rozwoju Kadr

Trener, Wykładowca, Konsultant, Prezes Stowarzyszenia Absolwentów MBA, Ekspert Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Ekspert RIGP, Członek Rady Ekspertów UG, Przewodnicząca Sekcji HR Pracodawców Pomorza.    Realizuje projekty z obszaru: szkoleń i rozwoju, badania i podnoszenia kompetencji, badania potencjału i dysfunkcji zespołów, outplacementu,  Employer Brandingu, aktywizacji zawodowej i budowania kariery, doradztwa z zakresu zarządzania i HR.

Linkedin M.Tobiszewskae-mail: m.tobiszewska@irk.com.pl

, , , , , , , , , , , ,